Kognitif Davranış Terapisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

    Kognitif Terapinin temelleri kognitif ve davranışçı modellere dayanır.  Kognitif modele göre duygularımızı belirleyen şey olaylar, durumlar değil düşünce biçimlerimizdir. Yani olaylara bakış açımız nasıl hissedeceğimizi tayin eder.
 


    Örneğin bir çekilişten tatil kazana biri “harika, bedava bir tatil kazandım, sonunda şehirden uzaklaşabileceğim” diye düşünüp kendini mutlu ve keyifli hissederken, başka bir kişi “Çok uzak. Ya yollarda başıma bir şey gelirse...” diye düşünüp kendini kaygılı ve mutsuz hissedecektir.  Bu örnekteki gibi nasıl
hissedeceğimizi belirleyen şey o olaylara yüklediğimiz anlamlardır.
 


    Kognitif modele göre bireyin düşünme biçiminin ve inançlarının oluşmasında erken dönem çocukluk yaşantıları önemli bir yere sahiptir. Aile, okul yaşantısı, akran ilişkileri gibi pek çok etmen kişiliğimizin temel parçası olan inanç sistemlerimizin oluşmasına katkıda bulunur. Günlük yaşamda yaşadığımız sıkıntılar, psikolojik sorunlar kişilik yapımızdaki inançlara etki ederek açık ve doğru düşünmemize engel olabilir. Kognitif terapi yapılan yüzlerce bilimsel araştırmanın da ispatladığı gibi kişinin düşünce biçimlerini yeniden yapılandırarak, davranış biçimlerini değiştirerek yaşadığı sorunların, sıkıntıların çözümüne yardımcı olur.